Niewątpliwie tematem numer jeden w spółce ORLEN Serwis S.A. jest wzrost wynagrodzeń na 2018 rok. W odbytych trzech spotkaniach, w dniu 5, 15 i 23 lutego br. pracodawca przedstawił dokumenty zawierające informacje, o których udostępnienie wniosła nasza organizacja związkowa.
Dzień dobry, Bogusław Pietrzak – w imieniu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A. zapraszam do zapoznania się z naszymi informacjami związkowymi.
Szanowni Państwo,
Niewątpliwie tematem numer jeden w spółce ORLEN Serwis S.A. jest wzrost wynagrodzeń na 2018 rok. W odbytych trzech spotkaniach, w dniu 5, 15 i 23 lutego br. pracodawca przedstawił dokumenty zawierające informacje, o których udostępnienie wniosła nasza organizacja związkowa.
Przedstawione informacje dotyczą:
- Kosztów porozumienia płacowego w 2017 roku w kontekście
- podwyżek związanych ze wzrostem do płacy zasadniczej,
- premii,
- nagród jednorazowych,
- narzutów ZUS.
- Liczy zatrudnionych osób oraz liczy osób przyjętych do pracy w2017 roku.
- Kwoty wynagrodzeń osobowych, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych.
- Dane dotyczące:
- Liczy Dyrektorów,
- Średniej płacy zasadniczej wypłacanej w Spółce, łącznie z Dyrektorami oraz bez Dyrektorów w 2017 roku,
- Średniego wynagrodzenia całkowitego z Dyrektorami oraz bez Dyrektorów,
- Dane dotyczące ilości pracowników z płacą zasadniczą przekraczające maksymalne widełki płacowe w poszczególnych kategoriach zaszeregowania tabeli wynagrodzeń zasadniczych,
- Średniego wynagrodzenia całkowitego w Spółce z Dyrektorami oraz bez Dyrektorów,
- Realizacji premii dla poszczególnych systemów premiowania w kontekście:
- Liczy osób w systemach premiowania (15%, 20%, 25%, 40%),
- Średniego stosunku procentowego wypłaconej premii w systemach premiowania (15%, 20%, 25%, 40%),
- Ogólnej kwoty przypadającej na poszczególne systemy premiowania (15%, 20%-25%, 40%),
W dniu 15 lutego, pięć organizacji związkowych, w ramach zgłoszonych żądań płacowych, spotkało się z pracodawcą celem wysłuchania propozycji pracodawcy w przedmiocie wzrostu do płacy zasadniczej dla pracowników.
Na prośbę pracodawcy, by wszystkie związki negocjowały w tym samym czasie wzrost wynagrodzeń, zgodziliśmy się na przystąpienie związku ruchu ciągłego i branżowego do żądań płacowych na 2018 rok.
Niestety taka formuła negocjacji w ramach żądań, nie spodobała się wyżej wymienionym związkom, które zaproponowały reset i przystąpienie do negocjacji od początku i w zwykłym trybie.
Na to nie wyraziło zgody pięć organizacji związkowych będących w żądaniach płacowych.
Pięć organizacji związkowych działających w ramach żądań zgodziło się na przystąpienie pozostałych, dwóch organizacji związkowych do wspólnych negocjacji płacowych prowadzonych w ramach zgłoszonych żądań.
Zarówno Związek Ruchu Ciągłego jak i Związek Branżowy nie zgodziły się na taką formułę prowadzenia negocjacji i odmówiły przystąpienia do wspólnego stanowiska.
Następne spotkanie odbyło się w dniu 23 lutego 2018 r. Zgodnie z uzgodnieniami, spotkanie to miało się odbyć w celu wysłuchania propozycji pracodawcy, w ramach zgłoszonych przez pięć organizacji związkowych żądań płacowych. Po rozpoczęciu spotkania, cztery organizacje związkowe z Włocławka złożyły pismo o treści następującej:
Włocławek 22.02.2018 r.
Organizacje Związkowe działające
w ORLEN Serwis S.A. we Włocławku
Prezes
Zarządu ORLEN Serwis S.A.
Pan Marek Wilmanowicz
Organizacje Związkowe działające w ORLEN Serwis S.A. we Włocławku, oświadczają że wychodzą z formuły żądań złożonych na piśmie w dniu 04.01.2018 ws. negocjacji wzrostu wynagrodzeń. Motywujemy to tym , że na spotkaniach z pracodawcą górę biorą personalne rozgrywki między Związkami Zawodowymi. Odnosząc się historycznie, nigdy nie dochodziło do podobnych zdarzeń czy to w ANWILU czy RemWilu, zawsze wszystkie . Związki Zawodowe uczestniczyły w negocjacjach i przedstawiały jednolite stanowisko wobec pracodawcy.
Nie chcemy w tym uczestniczyć ani być karta przetargową. Zależy nam na wynegocjowaniu jak najlepszego porozumienia wzrostu wynagrodzeń dla pracowników naszej spółki.
Mamy nadzieje że dalsze negocjacje wzrostu wynagrodzeń będą przebiegały z poszanowaniem stron i atmosferze wzajemnego zrozumienia dla dobra naszej załogi.
Organizacje Związkowe działające w ORLEN Serwis S.A. we Włocławku
W podpisie:
- Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ORLEN Serwis S.A. we Włocławku Sławomir Dorsz,
- Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Systemu Zmianowego ANWILU S.A. i Spółek Andrzej Musialik,
- Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników ANWILU S.A. i Spółek Stefan Rogiewicz,
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Inżynierów i Techników przy ANWILU S.A.
Od 4 stycznia pięć organizacji związkowych tworzyło twardą koalicję. Uzasadnienie wyjścia z żądań nie znajduje jednak potwierdzenia w rzeczywistości, zwłaszcza iż nasza organizacja przychyliła się do prośby doproszenia wszystkich innych organizacji związkowych nie będących w ramach żądań. Zaskakujące zachowanie związków zawodowych i zmiana zdania o 360 stopni, bez jakiegokolwiek poinformowania naszego związku o tym, może budzić uzasadnione wątpliwości.
Nie będziemy jednak komentować nagłej zmiany zdania pozostałych związków, gdyż każdy ma prawo do podejmowania indywidualnych decyzji. Ocenę takiego zachowania pozostawiamy pracownikom.
Koalicja pięciu związków zrzeszonych w ramach żądań, łącznie liczyła około 700 członków, natomiast pozostałe związki działające w ORLEN Serwis S.A. liczą około 100 osób.
Na ten moment, grupa negocjacyjna naszej organizacji związkowej by nie doprowadzić do prowadzenia rozmów dwutorowo postanowiła zawiesić żądania płacowe, i przystąpić do prowadzenia negocjacji w zwykłym trybie. Przypominamy, iż negocjacje mają na celu wzrost wynagrodzeń dla pracowników i mamy nadzieję, iż właśnie to będzie głównym celem innych związków, które wezmą udział w najbliższym spotkaniu płacowym.
Będziemy Państwa niezwłocznie informować o wszelkich podjętych decyzjach na najbliższym spotkaniu płacowym zaplanowanym na dzień 27 lutego 2018 r.
To wszystkie informacje na dziś, dziękuję za uwagę.