Niewątpliwie tematem numer jeden w spółce ORLEN Serwis S.A. jest wzrost wynagrodzeń na 2018 rok. Do tej pory odbyło się pięć spotkań: w dniach: 5, 15, 23, 27 lutego i 2 marca br.
Dzień dobry, Bogusław Pietrzak – w imieniu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A. zapraszam do zapoznania się z naszymi informacjami związkowymi.
Szanowni Państwo,
Niewątpliwie tematem numer jeden w spółce ORLEN Serwis S.A. jest wzrost wynagrodzeń na 2018 rok. Do tej pory odbyło się pięć spotkań: w dniach: 5, 15, 23, 27 lutego i 2 marca br.
Poniżej zostaną omówione najważniejsze kwestie poruszane na spotkaniach odbytych w w/w terminach.
5 lutego br. odbyło się pierwsze spotkanie z Pracodawcą w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników ORLEN Serwis S.A. Spotkanie to, jak już informowaliśmy Państwa wcześniej, odbyło się w ramach żądań płacowych zgłoszonych przez pięć organizacji związkowych. Pracodawca przedstawił pierwsze informacje dotyczące sytuacji finansowej Spółki.
W dniu 15 lutego br.,Organizacje związkowe, w ramach zgłoszonych żądań płacowych, spotkały się w celu wysłuchania propozycji Pracodawcy w przedmiocie tegorocznego wzrostu wynagrodzeń.
Na prośbę Pracodawcy, by wszystkie związki negocjowały w tym samym czasie wzrost wynagrodzeń, nasza koalicja związkowa, wyraziła zgodę na przystąpienie Związku Ruchu Ciągłego i Branżowego do żądań płacowych na 2018 rok.
Niestety, taka formuła negocjacji w ramach żądań, nie spodobała się wyżej wymienionym związkom, które zaproponowały reset i przystąpienie do negocjacji od początku i w zwykłym trybie.
Na to nie wyraziło zgody pięć Organizacji związkowych będących w żądaniach płacowych.
Następne spotkanie odbyło się w dniu 23 lutego 2018 r. Zgodnie z uzgodnieniami, spotkanie to miało odbyć się w celu wysłuchania propozycji Pracodawcy. Po rozpoczęciu spotkania, cztery Organizacje związkowe z Włocławka złożyły oficjalne pismo dotyczące wyjścia z żądań płacowych, a tym samym wyjścia z tworzonej do tej chwili koalicji związkowej.
Pod pismem, o którym mowa powyżej, podpisali się:
- Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ORLEN Serwis S.A. we Włocławku Sławomir Dorsz,
- Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Systemu Zmianowego ANWILU S.A. i Spółek Andrzej Musialik,
- Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników ANWILU S.A. i Spółek Stefan Rogiewicz,
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Inżynierów i Techników przy ANWILU S.A.
Od 4 stycznia br., pięć Organizacji związkowych, tworzyło stabilną koalicję. Zaskakujące zachowanie w/w związków zawodowych i zmiana zdania o 360 stopni, bez jakiegokolwiek poinformowania naszego związku o wyjściu z koalicji, może budzić uzasadnione wątpliwości. ( ? )
Nie będziemy jednak komentować nagłej zmiany zdania pozostałych związków, gdyż każdy ma prawo do podejmowania indywidualnych decyzji. Ocenę takiegozachowania pozostawiamy pracownikom.
Koalicja pięciu związków zrzeszonych w ramach żądań, łącznie liczyła około 700 członków, natomiast pozostałe związki działające w ORLEN Serwis S.A. liczą około 100 osób.
W związku z powyższym zdarzeniem, grupa negocjacyjna naszej Organizacji związkowej, by nie doprowadzić do prowadzenia rozmów dwutorowo, postanowiła zawiesić żądania płacowe do dnia 16 marca b.r., i przystąpić do prowadzenia negocjacji w zwykłym trybie.
Kolejne spotkanie odbyło się w dniu 27 lutego br. W odpowiedzi na nasz pisemny wniosek, Pracodawca przedstawił i omówił dokumenty zawierające informacje, o których udostępnienie wniosła nasza Organizacja związkowa.
Przedstawione informacje dotyczą:
- Kosztów porozumienia płacowego w 2017 roku w kontekście :
- podwyżek związanych ze wzrostem do płacy zasadniczej,
- premii,
- nagród jednorazowych,
- narzutów ZUS.
- Liczby zatrudnionych osób oraz liczby osób przyjętych do pracy w 2017r.
- Kwoty wynagrodzeń osobowych, w tym za pracę w godzinach nadliczbowych.
- Dane dotyczące:
- Liczby Dyrektorów,
- Średniej płacy zasadniczej wypłacanej w Spółce, łącznie z Dyrektorami oraz bez Dyrektorów w 2017 roku,
- Średniego wynagrodzenia całkowitego z Dyrektorami oraz bez Dyrektorów,
- Dane dotyczące ilości pracowników z płacą zasadniczą przekraczające maksymalne widełki płacowe w poszczególnych kategoriach zaszeregowania tabeli wynagrodzeń zasadniczych,
- Średniego wynagrodzenia całkowitego w Spółce z Dyrektorami oraz bez Dyrektorów,
- Realizacji premii dla poszczególnych systemów premiowania w kontekście:
- Liczby osób w systemach premiowania (15%, 20%, 25%, 40%),
- Średniego stosunku procentowego wypłaconej premii w systemach premiowania (15%, 20%, 25%, 40%),
- Ogólnej kwoty przypadającej na poszczególne systemy premiowania (15%, 20%-25%, 40%),
Następnie, ze strony Pracodawcy padła propozycja mediany zróżnicowania obligatoryjnego wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pracowników.
Na kolejnym spotkaniu w dniu 2 marca br., Pracodawca przedstawił propozycję wysokości trzech nagród jednorazowych na poziomie ubiegłego roku (2 300 zł). Tutaj zaznaczyć należy, że nie doszło jeszcze do ostatecznego uzgodnienia.
Zgodnie z zapowiedziami nowego Zarządu PKN ORLEN S.A., działania firmy – największego w Polsce Koncernu Paliwowego – miały w końcu skupić się na wyrównywaniu szans i zmniejszaniu różnic pomiędzy PKN ORLEN S.A. a Spółkami Grupy Kapitałowej. Liczymy, iż nie dojdzie do złamania złożonych obietnic przez nowy Zarząd Koncernu.
Dodatkowo dużo czasu poświęciliśmy na omówienie zaproponowanej mediany podziału wzrostu wynagrodzeń obligatoryjnych. Zaproponowany podział na cztery
grupy w pionie tabeli wynagrodzeń zasadniczych w zależności od wysokości wynagrodzenia pracownika, budzi duże obawy naszej Organizacji związkowej, gdyż duża część osób, szczególnie tych ze średnim i dłuższym stażem pracy oraz pracownicy pracujący na zmiany, mogą nie otrzymać podwyżki. W ORLENIE podział nastąpił w poziomie według czterech grup kategorii zaszeregowania pracowników w tabeli wynagrodzeń zasadniczych.
W PKN ORLEN S.A. ustalono następujący sposób podziału podwyżek obligatoryjnych, według kategorii zaszeregowania pracownika: 0-2, 3-5, 6-7, 8-10, czyli podział poziomy.
W ORLEN SERWIS S.A. Pracodawca zaproponował zupełnie odmienny sposób ustalenia podziału podwyżek obligatoryjnych według 4 grup uzależnionych od wysokości wynagrodzeń pracowników, czyli podział pionowy. Poniżej przedstawiamy propozycję Pracodawcy w przedmiocie podziału podwyżek:
Taki podział oznacza, że bardzo dużo Pracowników ze średnim stażem pracy oraz z długim stażem pracy a także Pracownicy pracujący w systemie zmianowym, nawet przyporządkowani do najniższych kategorii (1, 2, 3) zakwalifikują się do najniższych podwyżek w zaprezentowanym przez Pracodawcę pionowym planie podziału. Jest to konsekwencją uzależnienia podziału od wysokości otrzymywanego przez Pracownika wynagrodzenia, nie zaś jak w PKN ORLEN S.A. od kategorii zaszeregowania.
Podział zaprezentowany w ORLEN Serwisie diametralnie różni się od podziału w PKN ORLEN S.A. Dlatego na kolejnym spotkaniu w dniu 7 marca, nasza Organizacja związkowa przedstawi kompleksową propozycję podwyżek obligatoryjnych z nową medianą, która pozwoli uniknąć wyżej przedstawionej sytuacji. Przedstawiona propozycja będzie wychodzić naprzeciw pracownikom o najniższych zarobkach, ale też doceni pozostałych, wspomnianych pracowników. Propozycję tą na początku spotkania w dniu 7 marca przedstawimy również pozostałym Organizacjom związkowych. Po kolejnym spotkaniu płacowym, zaplanowanym na dzień 7 marca 2018 r., poinformujemy Państwa o dokonanych ustaleniach.
To wszystkie informacje na dziś.
Dziękuję za uwagę, pozdrawiam,
Bogusław Pietrzak.